Creeper/lt

From Minecraft Wiki
Jump to: navigation, search

Šis puslapis yra vienas iš Lietuvių kalbos projektų.
Creeper
Creeper.png
Health points

20 (Heart.svgHeart.svgHeart.svgHeart.svgHeart.svgHeart.svgHeart.svgHeart.svgHeart.svgHeart.svg)

Attack strength

Priklauso nuo sprogimo atstumo
Maximum damage:
Normalus: 49 (Heart.svg × 24.5)
Įelektrintas: 97 (Heart.svg × 48.5)

Spawn

Šviesos lygis 7 arba mažiau, bet kur išskyrus pusinius blokus(slabs) ir stiklą

First appearance

IŠLIKIMO TESTAS 0.24

Drops


Gunpowder
(0-2) jeigu miršta nesusprogęs.

Music Discs
kai nužudytas skeleto.

Experience

5

Internal ID

50

Entity ID

Creeper

Pasalūnas yra dažnai aptinkamas, žalias tylus monstras, kuris bėga paskui žaidėjus ir šnypščia likus 1.5 sekundės iki sprogimo. Skirtingai negu zombiai ir skeletai, pasalūnai nedega saulės šviesoje, o tai reiškia kad jie yra pavojingi tiek dieną, tiek naktį. Pasalūnai gali atsirasti tik vietose, kur saulės šviesa yra 7 lygio arba mažesnė. Notch apibūdino pasalūnus kaip "traškius tarsi sausi lapai".[1]

Populiarumas[edit | edit source]

Pasalūnai yra labai žinomi tarp žaidėjų dėl savo galimybės padaryti didžiulę žalą tiek žaidėjams, tiek jų statiniams. Šios galimybės padarė pasalūnus dažnai naudojamu žaidimo veidu. Jų piešinys yra ant kelių minecraft parduotuvės prekių,[2] taip pat pasalūnas tapo žinomu interneto meme interneto komiksuose ir demotyvacijų plakatuose. Svarbiausia pasalūno - memes dalis yra neoficiali frazė, kilusi iš jo galimybės prisėlinti prie žaidėjo be garso ir sušnypšti prieš sprogstant: "Labai gražusss namasss čia ssstovi... Būtų labai gaila jeigu jam kasss norsss atsitiktų..." [3]


Televizijos serijos

 • Keli pasalūnai pasirodė televizijoje per epizodus Mad TV Show ("Kriminalinis Minecraftas"[4] ir "ŽaiboLOLkatės" [5]).

Youtube Video

 • Pasalūnas yra parodytas penktoje yoscast dalyje.
 • Parodija [6] apie "Pasalūną" rodo pasalūnų trio vietoje eponiminių pasalūnų.

Internetiniai žaidimai

 • Šiame žaidime Stealing the Diamond, kai Henris prisėlina prie muziejaus sienos su kirtikliu, pasalūnas prieina prie jo ir išsprogsta, sunaikindamas dalį sienos.
 • Pačioje šio žemėlapio pabaigoje, Stick RPG2, besišypsantis pasalūnas pasirodo grindų skylėje.

Naudojimas[edit | edit source]

Pasalūnai yra lengviausiai prieinamas parako šaltinis (sunkesni būdai gauti paraką yra nužudyti šmėklą arba užkariauti požeminius kalėjimus), ir yra reikalingi sprogmenų gamybai. Pasalūnai gali išmesti 0-2 parako.

Muzikiniai diskai[edit | edit source]

Pasalūnai yra vieninteliai padarai, galintys išmesti muzikinius diskus , bet jie juos išmeta tik tada, jeigu būna nužudomi skeleto. Taip pat jie meta diskus ne tada, kai skeletai jiems būna padarę daugiau žalos negu žaidėjas, bet tada, kai paskutinį smūgį prieš mirtį jiems padaro skeletas. Lengviausias būdas tai padaryti yra iš pradžių kirsti jiems du kartus su geležiniu kardu, tada trenkti jam tris kartus su tuščia ranka. Po to, atsistokite prieš skeletą taip kad jį užstotų pasalūnas ir skeletas, šovęs į jus, pataikytų į pasalūną. Tai užmuštų pasalūną iš vieno šūvio. Bet jeigu pasalūną pašauna skeletas ir neužmuša, pasalūnas pradės bėgti link skeleto ir susprogs, tokiu būdu nepalikdamas disko. Muzikinis diskas turi būti įdėtas į muzikinę dėžutę, be jos jis negros. Įelektrinti pasalūnai taip pat gali išmesti muzikinį diską.

Elgesys[edit | edit source]

Pasalūnas, pasiruošęs susprogti.

Priėjęs vieno bloko atstumu prie žaidėjo, pasalūnas pradeda garsiai šnypšti, padidėja ir išbąla, ir sprogsta po 1,5 sekundės. Žaidėjui priėjus pasalūnas pradeda šnypšti netgi jei žaidėjas skrenda, o pats pasalūnas į jį nekreipia dėmesio. Pasalūno nužudymas jam pradėjus šnypšti sprogimą nutraukia. Pasalūno žingsniai gerai girdysi jam esant ant purvo arba žolės, bet ant kitų medžiagų jo žingsnių nesigirdi. Pasalūnai taip pat leidžia garsus vandenyje. Jeigu pasalūnas pamato žaidėją, jis atsisuka tiesiai į jį ir pradeda bėgti, pasiruošęs sprogti.

Sprogimo galima išvengti, jeigu pavyksta pasalūną nustumti per 3-4 blokus nuo žaidėjo. Pasalūnui nutraukus šnypštimą, jis nebegali pradėti šnypšti tiek laiko, kiek truko jo nutrauktas šnypštimas.

Taip pat pasalūnas nesprogsta jei žaidėjas pasislepia už bet kokio storumo sienos(pasalūnas turi matyti taikinį kad sprogtų). Tai gali atsitikti, jeigu žaidėjo namas yra aptvertas tvora arba žema siena, pro kurios viršų šokinėdami pasalūnai gali pamatyti žaidėją. Pasalūnai negali matyti žaidėjo pro stiklą, kas reiškia, jog jei pasalūną ir žaidėją skiria vieno langelio storumo stiklo siena, žaidėjas yra saugus. Bet jei pasalūnas pamato žaidėją, slėpimasis už sienos nepadės - pamatę auką pasalūnai gali matyti kiaurai sienas. Pasalūnai nedega saulės šviesoje, kas reiškia, kad ryte jie gali tykoti prie durų ir sprogti prie žaidėjo, kuris ruošiasi išeiti.

Jeigu žaidėjas uždaro pasalūną sielų smėlio dėžutėje su vienu įėjimu, prie pasalūno yra visiškai saugu prieiti per dviejų langelių atstumą, bet jeigu esant dviejų langelių atstumu žaidėjas pradės sėlinti(paspaus shift) pasalūnas sprogs, bet jei jam ruošiantis sprogti žaidėjas išeis iš sėlinimo rėžimo į normalų, pasalūnas nustos šnypšti. Tai rodo, kad kuo aukščiau yra žaidėjas, tuo arčiau turi prieiti pasalūnas kad sprogtų.

Sprogiosios savybės[edit | edit source]

Dviejų pasalūnų sprogimų spindulys. Palyginimai: įelektrinto pasalūno (kairėje) ir normalaus pasalūno (dešinėje) sprogimai.

Normalaus pasalūno sprogimas yra 25% silpnesnis nei dinamito, 3 sprogimo stiprumo matavimo vienetų. Įelektrinto pasalūno sprogimai yra 50% stipresni nei dinamito, t.y. dvigubai stipresnis už paprastą pasalūną.

Kaip su dinamitų ir šmėklų ugnies kamuoliais, visi išmesti daiktai sprogimo teritorijoje susinaikina. Tam tikras blokų kiekis po pasalūno sprogimo išliks ir galės būti paimti. Kuo sprogdinamas blokas kietesnis, tuo mažiau sprogimas darys žalos už jo esantiems blokams.

Įelektrinti pasalūnai[edit | edit source]

Electrified Creeper.png

Įelektrintas pasalūnas yra pasalūno tipas, sukuriamas, kai žaibas trenkia ne daugiau kaip 3 - 4 blokų spinduliu aplink normalų pasalūną (retas atvejis). Įelektrinti pasalūnai kitaip natūraliai neatsiranda ir gali būti lengvai atskirti nuo normalių pasalūnų, nes jie turi mėlyną aurą aplink save (ši mėlyna aura yra power.png "armor" aplanke, kuris yra minecraft aplanke). Yra labai reta, kad žaibas trenktų į pasalūną, bet jei taip atsitiktų, kol jūs neturite lanko, pasistenkite užlipti kuo aukščiau kaip įmanoma. tai svarbu dėl jūsų išlikimo, ypač kai žaidžiate normaliame ir sunkiame žaidimo režime, nes įelektrinto pasalūno sprogimas nužudo jus iškart. Įelektrinti pasalūnai yra sužaloti žaibo, todėl juos lengviau nužudyti, nei paprastus pasalūnus. Jų laikmačiai veikia taip pat kaip ir paprastų pasalūnų. Vis dėlto, įelektrinto pasalūno sprogimas yra galingesnis negu paprasto (kaip matoma paveikslėlyje kairėje). Prisiminkite tai, nes užmiršus įelektrinto pasalūno žala struktūroms gali būti milžiniška. Įelektrinti pasalūnai turki kitokius dalelių ID nei paprasti pasalūnai, bet niekada nebuvo ieškoma šio ID.

Kova[edit | edit source]

Saugiausias būdas pradėti kovoti su pasalūnu yra iš nuotolio, iššaunant dvi strėles į jį pilnai įtemptu lanku, kad jis nesprogtų prie jūsų.

Plaukiantys pasalūnai gali būti lengvai nužudomi kai žaidėjas po vandenių. Žaidėjai irgi gali trenkt jam, pabėgt 5 blokus nuo jo, ir taip kartojant galima jį nužudyt. Alternatively, the player can find sufficiently high ground to strike a creeper from above with a melee weapon without the detonation sequence being activated. However, the player should keep in mind that creepers move forwards and to the right (your left) when in pursuit.

A creeper can be hit and knocked out of reach with the sprint hit ability. This allows a player to slowly work down a creepers health while remaining out of the explosion radius. Jumping and hitting a creeper while falling during a sprint will kill the creeper quickly while still keeping it out of reach.

A diamond sword can quickly dispatch a creeper with three successive hits, one right after the other. This is not a recommended tactic around multiple creepers, though it can be a lifesaver when exploring underground should a creeper suddenly fall down behind the player in dim, tight areas.

If a creeper is below the player, the player can suffocate a creeper (and many other mobs) by placing a block of sand or gravel above the creeper as long as the block they are placing is on a wall or a block in front of the player and above the target mob. It will usually take one to two blocks to cover the creeper and when it is covered, the creeper will slowly suffocate to death. This is a slow way of eliminating a creeper but it will keep the player out of harm's way and preserve the durability of their weapon.

If caught in a difficult place without a weapon, the player can run away if he or she is outdoors or tunnel down towards bedrock and wait for the creeper to de-spawn before surfacing. A failsafe is to set the difficulty to peaceful, removing all hostile mobs.

Another method to kill a creeper is by doing a critical attack( implemented in the 1.8 update) by jumping in the air and, while falling, quickly hit the creeper. Then attack the creeper again normally. This is effective for taking out a creeper quickly without it exploding. Best to be done with a stone sword or better.

Defensive Measures[edit | edit source]

Due to creepers' natural stealth and potential hazards to the player and his/her structures, the player must remain vigilant at all times, especially in caverns and heavily wooded areas. Players are advised to keep a sword in their inventory to switch to at a moment's notice. To keep creeper populations down on the surface, a player in SSP can sleep in a sheltered, well-lit bed at dusk since creepers spawn regularly if given the chance to do so at night. Players on an SMP server with other players must coordinate to sleep, as all players must be in a properly lit bed after dusk to cycle the map to dawn.

Creepers' straightforward path finding tendencies can be used against them.

 • Placing flowing water, when above the creeper, can push them away and/or prevent their movement toward the player.
 • Placing lava between the player and the creeper is an easy way to eliminate them, but there is a very high chance that anything dropped will be burnt up immediately.
 • The player can dig three-block-deep pits, lead the creeper towards them, and then hit it from above. While two blocks may seem sufficient to trap a creeper, there is a chance the creeper will be "boosted" up out of the pit when struck.
  • This strategy has a couple of major drawbacks - it can be difficult to use on multiple creepers, and it is possible for the player to fall into his or her own pit while running backwards (the player is advised to block off the hole and tunnel downward if this happens).
  • If a player has planned for a creeper attack, they can build a pit deep enough to cause fall damage and even kill the creeper. A layer of blocks above the pit and destroying blocks below the creeper will cause the creeper to fall. A tunnel can be built to the bottom and to finish off/collect the items from the creeper.
 • Walking behind a three block high cactus will cause the creeper to impale itself to death, but this will also destroy anything it drops.

Construction Safeguards[edit | edit source]

 • Glass walls around entrances can preempt the creepers' habit of hiding in ambush around corners (but this is offset by the disadvantage that glass is not very durable in an explosion).
 • Ladders should be placed carefully, as creepers are capable of climbing ladders, despite lacking arms.
 • To minimize creeper damage to shelters and structures, the surrounding, interior, and roof areas should be well-lit.
 • Buildings should be constructed out of sturdier materials like cobblestone, stone, or brick (with obsidian having the best blast resistance).
  • Players should bear in mind that while an explosion will only destroy cobblestone construction to a depth of one block, it will destroy several blocks of dirt, sand, Netherrack, and gravel and may therefore expose a vulnerability to a building's unreinforced basement should it explode against a wall made of such material.
 • Alternatively, the buildings can be built raised over the ground outside the reach of a creeper's blast radius or on a platform on the surface of a deep ocean or lake, where the surrounding water will absorb most of the explosive force from swimming creepers. ** Note that Water and lava will completely cushion explosive damage to any blocks, but not to entities (players, any floating items).
 • Placing a small glass wall 2 or 3 blocks high around the area wanted to be protected can be a very effective method. Just don't get within the area where your wall is and keep the area being enclosed well lit.
 • Although obsidian is harder to obtain, it is a great anti-creeper building material.
  • The most basic example is a 3x1x3 (length x width x height, so a total of 7 blocks required) frame around a main front entrance. With such a frame, the wooden doors may be blown off, but damage to the surrounding area should be relatively minimal.
  • Having a 4x3x3 obsidian bed/panic room can be useful as a place to run to when being chased by multiple creepers.
 • Stone slabs provide excellent defense against creeper explosions as well, and are considerably easier to obtain than obsidian. While a creeper will typically blow out the stone slab itself, the slab will prevent the explosion from damaging the underlying blocks, even if said underlying blocks are dirt or weaker material.
 • Fencing provides a great way to protect holdings, provided that the player finds fencing aesthetically compatible with a given property.
 • Surround a property with a simple cobblestone curtain with some mechanism for opening/closing the entry point.
  • Care must be taken when exiting such a fortification, as creepers that are nearby or have targeted the player and are silently tracking them through the wall will set upon the player immediately. Any damage to this curtain is generally easier to repair than a more intricate building or other construction inside it.
 • Wooden doors connected to a pressure plate on the inside, are a superb way to control access to a perimeter. The wooden door allows players to easily open and enter, and the pressure plate guarantees that the door is closed upon exiting.
  • An iron door can be used in the same manner, but must incorporate a button on the outside. This can make it difficult for new players or players with less than optimum systems/data connections to navigate easily.
  • Pressure plates should not be placed outside, as creepers can trigger them and enter the structure.
 • Trapdoors will prevent creepers from climbing upwards, and are highly recommended in any situation where they have a chance to make an appearance.
 • Soul Sand can be used to make a one-way door. By placing soul sand one block outside of an opening, the sinking effect prevents entry into a 1x2 doorway/opening. Players can circumvent this with a diagonal jump over the Soul Sand and into the doorway itself.
 • Drawbridges made with sticky pistons can be employed to deny access to creepers. When used in conjunction with a wall or moat (see below), a drawbridge activated by a switch (not a pressure plate) will temporarily create passage for players as needed.
 • Planting some Cactus outside your house as a barricade is a good way to keep creepers out, the damage is minimal if you accidentally touch it unlike lava, and it is unlikely that creeper loot gets destroyed by the cacti, which makes it a good mob farmer as well.

Specialized Methods[edit | edit source]

Cactus Field

 • Cactus can be grown in a checkerboard or diagonal formation to provide an effective deterrent for most mobs, including creepers. A creeper walking into cactus will take damage and eventually die. When using this strategy, it is best for the player to move in such as way as to keep cactus between themselves and the mob in question as they can weave through before taking lethal damage if their trajectory to the player is aligned properly.

Deadfall Field

 • Basically, this is an inverse of the cactus checkerboard mentioned above. Creating a checkerboard pattern of holes 1 block by 3+ blocks deep will prevent single-block mobs from approaching player buildings. It will capture the mob and hold them in each hole. Undead mobs will burn when the sun is overhead, and creepers will despawn at noon. It is best to create deadfall fields at least 10 meters wide, and long enough to screen the entire property. Potential issues include capturing livestock and other players. Piston-based drawbridges or button activated doors can allow safe passage for players. An effective compromise is to create "S" shaped paths through the fields. As mobs walk directly toward their active target, they will still fall into a hole while players can navigate the path safely.
Deadfall Variants (all potentially lethal to players, so use caution)
Drowner/Burner
By placing water or lava in deadfall field pits, a player can protect their buildings while also disposing of the creeper entirely. Lava can be placed at the surface (1 block deep) or at the bottom of the 3+ deep pit. While highly dangerous to any player or mob, this will quickly eliminate any creeper threat. Any items dropped will of course be consumed by the lava.
Cactus Deadfall Combination
By widening the bottom of each deadfall hole and placing a sand block directly under the pit itself, cactus can be planted to damage anything falling into the hole. To accomplish this, the cactus must have clearance. The builder must ensure that there is only one block of space between the lowest pit opening and the cactus itself. This configuration requires more time, but can allow the player to access the lower area to collect loot (and cactus as they will break off when they attempt to grow upward).
True Deadfall
Though time consuming, a player can dig each pit deep enough to ensure creeper death on impact.
Piston Trap
By putting a (stone) pressure plate at the bottom of the hole, and linking it up to a piston 1 block above the pressure plate and 1 to the side, it is possible to kill creepers while keeping their items easily. However, the complicated wiring needed to keep the piston down long enough to suffocate the creeper consumes redstone.

Moats

As an alternative to a deadfall field, a player can simply dig a moat encompassing their property, spanning it with bridges equipped with secured entries (Doors, pistons, etc.). Moats can be dry, or filled with water/lava or lined with burning netherrack.

A 3 block deep dry moat will trap creepers, and a ladder with trap door can provide hapless players with a method to escape while preventing creepers from also doing so. Note: one caveat to simple dry moats, is the potential for a player to fall into a moat already containing creepers, resulting in explosion damage to the surrounding area.

Filling the moat with water can be more aesthetically pleasing, but the builder must ensure that the waterline is deeper than the lip of the moat to ensure creepers cannot escape once trapped. Water, as previously noted, has the side effect of mitigating block (but not entity) damage as well.

Filling a moat with lava has the same benefits and drawbacks as lava filled deadfalls, mentioned above.

Variants
Piston Crusher
With moats one or two meters wide, sticky pistons can be used to automatically or selectively crush mobs that fall into a trap. Depending upon the size of a given moat, this can be extremely resource and time intensive. One option is to combine this with water to channel creepers into the crusher itself. Another drawback is that in the event that a player somehow sets off a creeper inside or near the moat, the damage can be difficult to repair.
Arrow Dispenser
A dry moat lined with pressure plates wired to arrow filled dispensers is an expensive but effective and interesting method of dealing with creepers. One must ensure that the dispensers are periodically refilled. This method can also be configured for manual activation, an option that is less dangerous to players and easier to recover spent arrows and loot.

History[edit | edit source]

The original pig model the creeper was based on.

Creepers were first introduced in Survival Test version 0.24 on August 24, 2009. They were based on a failed pig model Notch had created.

In Survival Test, the creeper's default look was a darker shade of green and flashed to a lighter green upon being hit. Before creepers spotted the player their heads would droop down. Creepers behaved much like zombies except their attacks dealt only two hearts worth of damage rather than the zombies' three (or the more recent range of 8+). After taking damage, it would flash as an indicator of impending detonation. When killed, this creeper caused a 4x4x4 spherical explosion that left a sizable crater, destroyed plenty of blocks (with the exception of stone) and hurt any players nearby. The creeper was worth 250 points when killed, but this was later decreased to 200 points.

As of Beta 1.4, the 'A' in the Minecraft logo included a Creeper's face.

Before Beta 1.6, creepers (and other mobs) could be attacked through the windows of both iron and wooden doors as long as the doors were placed from the outside of the shelter.

When the ability to sprint and hit mobs was introduced in Beta 1.8, creepers could be quickly knocked out of detonation range by an unarmed player.

Smulkmenos[edit | edit source]

File:2011-10-27 16.33.36.png
A sight that can scare the most courageous of players.
 • Like all explosions, if a creeper detonates whilst surrounded/in water, its explosion has no effect on blocks, but will still cause damage to entities.
 • Pasalūnai yra vieninteliai monstrai kurie nebūna užpuolami žaidėjo prijaukintų vilkų.
 • Susprogdinti pasalūną negaunant žalos yra įmanoma.
 • Strangely, even with their explosive properties and the fact that they drop gunpowder when killed, Creepers will not detonate when exposed to lava or fire.
 • The Minecraft profile picture on Facebook looks like a creeper face, but smoother. It used to almost exactly be a creeper face.
 • Creepers were given a new taking damage sound after the Halloween Update.
 • As a creeper approaches a player, it tends to circle to their right (player's left). This behavior, which is also seen in skeletons, makes them slightly more challenging to kill than many other mobs, particularly if the player is using a sword or other melee distance tool rather than a bow.
 • A creeper's fuse countdown lasts a little longer if it encounters a cobweb, buying a little time for a player to flee if they are low on health.
 • In SMP, if a creeper is attacked by another player, and the other player runs out of sight, it will not attack any other players.
 • Creepers have a separate "armor" - when they are normal creepers, being their un-armored state, the charged field of electricity when hit by lightning being their armor. This "armor" does not protect them and has infinite durability.
  • In the Minecraft files, this "armor" is found in the Armor files and is labeled as "power.png"
 • Despite having no arms, creepers can climb up ladders like any other mob.
 • There is a possibility that a creeper's countdown timer will not decrement, thus creating a "peaceful" creeper. However, in most cases, attacking the creeper will cause its countdown timer to revert and blow up the creeper and possibly damage you.
 • Creepers are one of the mobs in 1.9 Pre-release 5's Creative mode that will not attack the player unless provoked.
 • As of Beta 1.8 Pre-release, Creepers are much more deadly and will definitely kill the player if in a radius of 4 to 5 blocks around the Creeper. This damage is also difficulty-independant.
 • Creepers can actually be helpful by expanding caves, killing any other enemies in the area, or revealing hidden tunnels/dungeons.
 • As of November 12, 2011 creeper explosions have a new sound.
 • In Minecraft 1.0, creepers sometimes only do one heart of damage, but still damage blocks. It is probably a bug.

References[edit | edit source]

Template:Entities/lt