Herobrine/cz

From Minecraft Wiki
Jump to: navigation, search

This page is part of the Czech translation project.
Herobrine je často zmiňován Mojangem, 4J Studios, Minecraft Wiki a Minecraft fory. Nicméně, Herobrine se nikdy v Minecraftu neobjevil.
Hledáme reálné video tohoto subjektu, podobné naší sérii průvodců.
Pokud máte zájem, projednejte to na diskuzní stránce.

Z formálních důvodů popisuje tato stránka subjekt kanonickou cestou.

Herobrine
Herobrine.png
Real name

Herobrine (Persson)

Occupation

Horník

Nationality

Švéd

Known for

Ikona komunity Minecraftu.

Pronunciation

Herobrine(výslovnost) je subjekt vytvořený komunitou "creepy-pasta" (strašidelné příběhy). Je jednou z hlavních ikon komunity Minecraftu. Herobrine se v žádné verzi Minecraftu neobjevil.

"Kánon" Herobrina je široce považován za první obraz/příběh, který byl kdy napsán o Herobrine, stejně jako Brocraft stream. Cokoliv publikované o těchto dvou je považováno za fanouškovskou adaptaci/variaci.

Je Herobrine v Minecraftu?[edit | edit source]

Herobrine v Minecraftu není.

Ve zdrojovém kódu nejsou žádné zmíňky ohledně Herobrina, a také zde není žádný kód, který by umožnil libovolné bytosti se chovat jako Herobrine. Neexistuje ani žádný kód úrovně terénu, kde se generují ruditové pochodně, 2x2 tunely nebo komplikované dungeony s pastmi.

Není zde žádná možná cesta, jakou by mohl Herobrine existovat v neupravovaných klientech či serverech. Všechna tvrzení, že je v Minecraftu jsou nepravdivá. Jedinou možností jeho výskytu je nainstalování modifikací.

Všechny náznaky přítomnosti Herobrina, jako stromy s chybějícím listím, náhodné světlitové věže, podezřelé zprávy cedulích atd. jsou buď chybami, náhodně se vyskytujícími nebo to vše bylo vytvořenou jiným hráčem, aby Vás zmátl.

Minecraft Wiki a fora se nemají podílet na šíření virálního podvodu ohledně Herobrina. Jakkékoliv odstranění komentařů týkajících se Herobrina nebo příběhů o něm proběhnou pouze z důvodu, protože Herobrine není a příběhy jsou buď nepravdivé, se záměrem zmást ostatní, nebo jsou výsledkem hráčů hrajících hru s nainstalovanými modifikacemi bez jejich vědomí.

Počátky a popularita[edit | edit source]

Obrázek upraveného Copelandu, což vedlo k rozšíření podvodu
Herobrinův příběh
Herobrinův příběh v češtině
Herobrinovo první video ukazující "výskyt" na Brocraftu
Obrázek výše v lepší kvalitě
Obrázek, na který byli přesměrováni všichni Brocraftovi diváci na konci streamu o Herobrinovi

Dle příběhu creepy-pasta Herobrine vytváří náhodné stavby, jako jsou pískové pyramidy v oceánu nebo dlouhé 2x2 tunely. Také ostříhává všechno leaves ze stromů.

Herobrine se se poprvé objevil na jednom obrázku zobrazujícím setkání. Byl zveřejněn na 4chanově /v/ stránce, a získal velmi malou pozornost. Bylo uvedeno, že se Herobrine objevil v něčí hře pro jednoho hráče a rozesel po mapě různé pyramidy a tunely. Jedná se o první medium, které ho pojmenovalo jako Herobrine.

O něco později začala růst Herobrinova popularita, kdy Brocraftový streamer "Copeland" vyfotil Herobrina na několika obrázcích, kdy chtěl pouze ukázat svou chatu. Brzy se mu zalíbil Herobrinův příběh a přál si stát se jeho součástí. Po získání skvělých reakcí se rozhodl udělat podfuk. Podrobně to vysvětlil v emailu.[1]

Copeland hrál svůj svět tak jako normální lets-playeři hrají, záměrně se vyhýbal rozpracované místnosti, kterou vytvořil pro tento podfuk. Herobrine byl představen ve streamu zde (ve 20:45). Je potvrzen jako přetexturovaný obraz. Copeland poté zakřičel a vyběhl z místnosti, načež ihned ukončil stream.

Copeland předstíral svou otřesenost v chatě a později napsal zprávu na fora, kde odkázal na video šířící se okolo, a doufal v podobné reakce.

Po chvíli Copeland obraz odstranit a změnil do normálních textur. Ve svém streamu pokračoval a předstíral své vylekání. Oznámil, že odstranil svět, aby se s Herobrinem už nikdy nesetkal.

Později vytvořil Patimuss video ukazující Herobrina v hráčem vytvořeném poli lávy. Tento Herobrine zde volně postával, narozdíl od předešlého videa. Díky tomu je zřejmé, že se jednalo o přetexturované dveře. Živý stream skončil, když Patimuss utekl a uložil hru, jen aby mohl pokračovat o deset minut později, kdy Herobrine zmizel.

Později, během druhého streamu, bylo možné zaslechnout mluvit Patimusse se svou ženou, kde konstatoval, že pouze trolloval. Chat u živého přenosu byl zaplaven rozhořčením. Poté padělal pád hry. Copelandovi se nelíbilo, že Patimuss odhalil Herobrina jako falešného.

Není známo, kdy přesně se to u Patimussova videa stalo, ale Copeland poslal odkaz do chatu, odkazující na http://ghostinthestream.net/him.html. Je pravděpodobné, že odsud pochází přezdívka "On". Stránka obsahuje Stevův obličej, ale s opravdovýma, zuřivě se točícíma očima v místě jeho očí, které byly upraveny na kompletně černé.

Pod obličejem je změť znaků a písmen. Po odstranění všech neabecedních znaků byla zpráva odhalena:

Bylo oznámeno, že některé oběti mučení vstoupili do světa fantazie, z kterého se nemohli PROBUDIT. V tomto strnulém stavu oběť žije ve světě jako v tom normálním, krom toho, že zde nebyli mučeni. Jedinou cestou, jak je VZBUDIT, je poznámka, kterou musí najít ve svém fantazijním světě. Ta jim řekne o jejich stavu, a také jim řekne, aby se VZBUDILI. I poté může trvat několik měsíců, než zavrhnou svůj fantazijní svět a KONEČNĚ SE VZBUDÍ.

Zpráva pořád říká divákovi "vzbuď se", z čehož vyplývá, že žijí ve světě fantazie, a tento text skrytý ve stránce je jejich "poznámkou". Text níže je další creepypasta, nazvaný "Vzbuď se."

Stream dále pokračoval bez zpozorování Herobrina. Copeland neústupně tvrdil, že Herobrine je skutečný, ještě jeden rok. Wiki se zeptala Copelanda na několik otázek ohledně této události, které naleznete zde.

Od tohoto streamu zaznamenal obrovský nárust popularity, což dovedlo Herobrina až ke statusu meme, a udělalo to z něj ikonu komunity. Je zde několik modifikací, animací, částí artworků a staveb, které Herobrine kdy vytvořil.

Výslovnost[edit | edit source]

Herobrine má dvě rozdílné výslovnosti, které záleží na rozdílech mezi Amerikou a Evropou.

Spekuluje se, že většina Evropanů vyslovuje toto slovo jako "hero brine", tedy vodu nasycenou solným roztokem.

Zatímco u většiny Američanů se spekuluje o tom, že vyslovují jméno jako "Hiro brin". Obě E se vyslovují rozdílně, kdy první je vyslovováno jako I, a druhé jako E.

"Evropská" verze je vnímána jako kanonická, a to zejména proto, že tým Brocraftu tak jméno vyslovuje při svém livestreamu, a protože Herobrine samotný je Švéd.

Další studie, co způsobuje rozdílnou výslovnost, právě probíhá. Chcete-li pomoct, navštivte diskuzní stránku.

What Herobrine is[edit | edit source]

Canonical
Herobrine is Notch's dead brother, somehow embedded into Minecraft. While this is the "canon", this is also completely false in reality, as Notch has no brother.

Ghost aside, there are two plausible canon theories remaining.

Herobrine shows a lot of characteristics of being a form of virus, such as manipulating game worlds, deleting threads and sending messages through the Minecraft Forums. Perhaps also hacking into Notch's email and Twitter to reply on his own existence. Or, Herobrine is simply a figment of the users imagination. All users the user talked to, including Notch's email reply, could simply be the creation of the player's mind. This would also explain Notch's rejection of the canon, as showing the story is all in the user's head.

Herobrine is near-certainly inspired by Slenderman, who is also the inspiration behind Endermen.


Community
The most popular theories among users is that Herobrine is a ghost. Other theories can involve him being a higher being, a demon, a bad omen, or the suggestions in the canonical explanation. However, most of these are written as if Minecraft itself is reality, rather than from the player controlling the avatar within the game. Herobrine canonically has not appeared in real life, and remains confined to technology.

Appearance[edit | edit source]

Canonical
Herobrine is a human entity, with exactly the same skin as "Steve". However Herobrine has bright white eyes that glow in the darkness, as if they are a light source.


Community
Herobrine can sometimes be seen holding tools, such as pickaxes. This stems from the widespread community belief that Herobrine was a miner. Usually, his hands are empty.

Herobrine is often portrayed by the community as a dead miner, killed long before the player's arrival. His appearance, however, does not suggest either of these are the case. But with Minecraft's abandoned mineshafts and strongholds, as well as mining being a large part of the game, the game itself has shaped public perception of the character to suit this persona.

Movement[edit | edit source]

Canonical
Herobrine is said to have the ability to run in Minecraft. This is indicated by the original source. The Brocraft stream portrays him as almost always stood up straight, with arms to his sides, watching the player. He is not seen to physically move within the Brocraft stream, but he moves location during the stream. It is unknown if Herobrine can swim, use minecarts, boats or Nether portals. Like most ghosts, it is likely he simply has no use for most methods of transportation.


Community
Much like angered Endermen, Herobrine is widely believed to move via teleportation. Nearly all of the community actually reject the canon, describing him as running.

Herobrine cannot fly, and no variation states this as "canonical". However, he appears to be able to glide. Which is to say, moving in directions without physically moving, while not moving upwards. This is usually evident in retreating back into fog.

Herobrine is often portrayed with his head crooked or twitching. This is likely due to him being seen moreso as a virus/creepy entity in Minecraft, rather than a ghost.

Interaction within Minecraft[edit | edit source]

Canonical
Herobrine is able to build and destroy in Minecraft. The original image states the player found long 2x2 tunnels, small pyramids in the middle of the ocean and trees with no leaves. The full extent of Herobrine's building capacity is unknown, but the given examples indicate Herobrine has awareness of shape, and can differentiate materials from each other.

Herobrine seems to solely target human players. He did not seem to interact with any other mobs nearby in the Brocraft stream, some of which were spiders and zombies. His canonical relation to further mobs added since he appeared is a complete mystery. His interactions with other mobs is not mentioned in the original image. While there is a chicken present in the image, Herobrine does not seem interested in it at all, and is solely focused on the player.


Community
Herobrine has, on occasion, interacted with other mobs. He is sometimes able to take control of passive animals, and revive/spawn undead mobs.

Herobrine seems able to drastically change his environments with no viable source of resources to do so. Most expansions to his abilities involves cobblestone placing, dungeon building, using redstone torches and setting traps. He exhibits all the symptoms of a Creative player in the game.

Herobrine seems unable to enter the Nether, or the End.

Variations[edit | edit source]

Herobrine's intentions vary, but they usually fall under two categories. One variation is based on pure community interpritation, while the other, based on the canon.


Canonical
In the Stalker variation, he stalks the player, disappearing if approached. This variation is derived from his origins.


Community
In the Vengeful variation, he tries to ensnare the player in traps, presumably to steal their items. He waits for people to enter his dungeons, then either seals them inside, or teleports behind them, presumably killing them. Some rarer variations of this particular version says he breaks the player's creations, and steals their items from chests. This variation is likely inspired by griefers and trolls.

Future update[edit | edit source]

Notch posted on Twitter about the subject of Herobrine, early in his popularity boost.

RavenBurga Is "he" a real entity ingame or is it just a successful_troll.swf?
Notch It's not real. =) But it might be soon!

This confirmed there was no Herobrine, but suggested Notch planned to add him at a later date.

At MineCon 2010, Notch confirmed Herobrine will be in the game, probably in a "seecret friday update".

Due to increased drama surrounding the Herobrine page, a wiki administrator asked Notch over IRC if Herobrine would be added:

12:25 Kizzycocoa [...] is there any confirmation on his upcoming existence in MC?
12:27 Notch i have no plans of adding herobrine as is, but I do like the rumors, haha

This shows Notch has decided against adding Herobrine. However, the fact that "as is" suggested that something like Herobrine may be added, fuelling beliefs he will be added even further. So, once again, the same user asked for clarification:

8:09 AM Oct 20th Kizzycocoa [...] the entire community is getting frustrated by the hero-spam
8:56 AM Oct 20th Notch i have no plans of adding herobrine.[2]

Current stance on Herobrine[edit | edit source]

As Minecraft passed on from Notch to Jeb, the chance of Herobrine appearing in an update was unclear. On the 22nd of August, Dinnerbone, current joint developer of Minecraft, tweeted:

Dinnerbone-twitter.png We have no plans at all to add herobrine. I doubt this will ever change.
Dinnerbone on Herobrine[3]

This confirms that Herobrine will never see an official release in Minecraft, and that any claims of "finding" Herobrine in vanilla Minecraft in future updates are completely unfounded.

Cameos[edit | edit source]

Mojang media appearances[edit | edit source]

Herobrine in the Wedding Weekend promo image
Herobrine in the Minecon header
Herobrine on the Minecon Xbox stand
Herobrine in Mojang's "summer picnic" Facebook cover photo
The Herobrine statue from Minecon, now owned by Zaralith
Herobrine in the LEGO Microworld booklet.

Herobrine has appeared in official Mojang images as an in-joke.

His first appearance in official Mojang images started with the Wedding Weekend, in which he was just behind Notch's Minecraft character. His second appearance was in the Minecon header, where, yet again, Herobrine was just behind Notch.

Herobrine also appeared in the the official Minecon trailer, created by Hatfilms, at 3:11. However, as users were asked to submit their skins to appear in the trailer, this is likely not intentional.

Herobrine was also spotted at the Xbox section of Minecon. He was on the board, behind the Xbox stations. During Minecon's closing, a user named Zaralith won the Herobrine statue by answering the give-away question "How many Fable games are there?" correctly.

Some users point to this as proof of his future addition. However, there is no proof he is being portrayed for anything other than baiting fans.

Herobrine also appeared in Minecraft's Facebook page, the image being the Cover Photo. It is notable to state the image was created by the fan for a competition, with the theme of "summer picnic", hence his inclusion may not be fully intentional.

Changelogs[edit | edit source]

Herobrine was first stated to have been removed in Beta 1.6.6. This was a joke, referring to Notch partially removing the human mob's essential code, making it unspawnable within Minecraft. An ulterior motive was to troll the community, as this was around the time Herobrine had gained mematic status within the community.

Below is a table showing every version Herobrine has been "removed" in to-date.

Version Notes
Beta 1.6.6 Removal of essential Human code
Beta 1.7
Beta 1.7_01
Beta 1.8 (Adventure Update)
1.0.0 (Full Release)
1.2.1 Only noted on the Tumblr version of the changelog, viewed through the launcher.
1.2.5 Removal of all "ghost entities". Changelog entry read: "Removed all ghost entities under the command of Lord Herobrine".
1.3.1
1.4.2 Only noted on the Tumblr version of the changelog, viewed through the launcher.
1.5-pre
1.5
1.6-pre
1.6.1 Only noted on the Tumblr version of the changelog, viewed through the launcher.
1.7.2 Only noted on the Tumblr version of the changelog, viewed through the launcher.
1.8-pre
1.9
1.10

Herobrine has not been "removed" in any snapshot version to date.

Xbox changelogs[edit | edit source]

In the July Xbox update, Herobrine was removed from the Xbox version of Minecraft for the first time. It is very likely that 4J Studios, the developers behind the Xbox version, will continue this long-running inside joke.

Xbox 360[edit | edit source]

On the Xbox 360, Herobrine is mentioned on one of the splash messages.[4]

Herobrine is part of a skin pack, released on the Xbox 360.[Screenshot needed]
Because of this skin addition, "sightings" have risen drastically. However, all Herobrines on the Xbox are simply players, using the Herobrine skin. Herobrine then made another appearance in the 3rd skin pack for the Xbox version, where a "Zombie Herobrine" skin is available.

Scrolls[edit | edit source]

In the latest up date for the game Scrolls, 0.103.0, Herobrine being removed was in the change log miscellaneous section.[5]

Mojang reactions[edit | edit source]

Mojang has, albeit rarely, shared their views on Herobrine.

Notch[edit | edit source]

Notchface.png The Herobrine stuff is awesome and kind of scary at the same time. It really shows how little control a content producer has over the content.

I've publicly told people there's never been any such thing as Herobrine, and that I don't have any dead brothers, and that letting too many animals die in lava is a fool proof way to summon him but that you don't need to be afraid of him. He only means well, he's looking out for you, trying to warn you of the dangers you can't see. There certainly are NO physical manifestations of Herobrine that will sneak out of your computer if you leave
Minecraft running at night, looming over you as you sleep with his pale eyes inches away from your face, as he tries to shout at you to wake up. Sometimes you wake up with a jolt, and he's gone, and all that lingers is the memory and faint echo of his wordless screaming. Of course it was just a dream. There's no way a morally dubious ghost with a god complex could at any point decide to haunt the children who play my game "for their own good", as there is NO SUCH THING. etc etc
Notch on Herobrine[6]
Notch-twitter.png Getting loads of tweets and emails about Herobrine again. I don't have a dead brother, and he never was in the game. Not real. Never was.
Notch on Herobrine[7]
Notch-twitter.png Also herobrine is not real please stop asking argh
Notch on Herobrine[8]

Ezchili[edit | edit source]

Eztwitter.png It was fun to see the brocraft stream with herobrine back in the day, was well done. But then it's been overused & worn out.
Ezchili on Herobrine[9]

Kappische[edit | edit source]

Daniel Kaplan.png Ok ok. To be honest, there has never existed a Herobrine. It was just a rumor started by some douche and then someone probably created a mod.
Kappische on Herobrine[10]

When asked if he would like to update his stance, Kappische replied:

Daniel Kaplan.png yes..but he is watching me!
Kappische on Herobrine[11]

Mollstam[edit | edit source]

Mollstam twitter.png Herobrine has, and always will be, our friend.
Mollstam on Herobrine[12]

JahKob[edit | edit source]

Jakob Porser Square.png He has never existed.. Quote me if you want..
JahKob on Herobrine[13]

Carnalizer[edit | edit source]

Henrik-twitter.jpg I don't always have an opinion about Herobrine, but when I do, it tends to end up on a wiki.
Carnalizer on Herobrine[14]
Henrik-twitter.jpg I don't have an opinion.
Carnalizer on Herobrine[15]

EvilSeph[edit | edit source]

EvilSeph.png I can't comment on that, he might be watching...
EvilSeph on Herobrine (Via IRC)

Shoghicp[edit | edit source]

Shoghi Real Life.png I removed him already 3 times.
Shoghicp on Herobrine (from a livestream)

Note: Minecraft Wiki is looking for more responses from Mojangsters that have not already been quoted. Please post links to these on the talk page.

Trivia[edit | edit source]

 • When asked about audio player implementation in the wiki, and limits of what could be uploaded, C418 replied to Herobrine claims relating to disc 11. He stated that he cannot say a lot about 11, but that it is not anything to do with Herobrine.
 • There is a user called Herobrine registered on the Minecraft servers. The account is a full account (meaning they have bought Minecraft after registering). The owner of the account is unknown. They have not visited any of the Minecons using the Herobrine username, due to their lack of a cape.

See also[edit | edit source]

Herobrine livestream reference[edit | edit source]

The Herobrine livesteam was located here. Regrettably, it was deleted. We are unable to locate any existing copy or recording of the stream.

Copeland and the Brocraft founder have both stated that they do not have a backup copy of this stream. We are reaching out to any users who may have recorded this stream for personal use, to share the footage for future generations of Minecraft fans.

References[edit | edit source]

 1. Copelandovo vyprávění o podfuku s Herobrinem
 2. https://twitter.com/notch/status/27871748827
 3. https://twitter.com/Dinnerbone/status/238278012632707072
 4. File:Xbox Herobrine splash.jpeg
 5. https://scrolls.com/2013/08/scrolls-changelog-0-103-0-super-friendly-edition
 6. http://www.reddit.com/r/Minecraft/comments/qqenq/minceraft_a_post_mortem/c3zmd7n
 7. https://twitter.com/notch/status/206375074608054273
 8. http://notch.net/2014/06/literally-worse-than-ea/
 9. https://twitter.com/ezchili/status/220633988623118336
 10. https://twitter.com/Kappische/status/109153949017313280
 11. https://twitter.com/Kappische/status/199831382942429184
 12. https://twitter.com/mollstam/status/199621775632506880
 13. https://twitter.com/JahKob/status/201053763451105280
 14. https://twitter.com/carnalizer/status/199879138687983616
 15. https://twitter.com/carnalizer/status/199891201472733184